Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Sorunları ve Çeşitleri Nelerdir?


Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor:

İkaz ışığı sarı renkli ise, motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar var ve arıza moduna geçiş yapmış demektir. Arıza modu, motorun zarar görmemesi için devreye giren bir sistemdir. Fakat bu sistem motoru çok uzun süre koruyamaz. Hemen servise başvurulmalıdır.


Motor Arıza Lambası Kırmızı Yanıyor:

Kırmızı renkli ikaz ışığını gördüğünüzde aracınızı sağa çekerek durmalısınız. Çünkü kırmızı ışık motorun arıza moduna bile geçemediği çok ciddi problemler olduğunun ifadesidir. Bu ışık yanarken aracı kullanmaya devam etmek oldukça tehlikelidir. Çekici ile servise götürülmelidir.


Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor:

Arıza lambası sürekli yanıp sönüyorsa motorun çalışması sırasında yaşanan bir problem var demektir. Bu sorun kolay çözülebilecek bir sistem hatası da olabilir, motorun ciddi hasarlar alacağı problemlere de işaret ediyor olabilir. Servise başvurulmalıdır.


Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor:

İkaz ışığı sürekli yanıyorsa, uyarının rengine bakın. Eğer sarı renkli ise aracınızı servise kadar götürebilirsiniz. Eğer kırmızı ise hemen araçtan inin ve çekici çağırın. Yaşanan bir aksaklıktan dolayı aracı servise götürdüğünüz halde arıza lambası yanmaya devam ediyorsa arıza kaydı araç hafızasından silinmemiş veya hasar giderilememiştir.


Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Aracınızda ikaz lambaları yanıyorsa motor bileşenleri birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışamıyor demektir. Motoru oluşturan yakıt, ateşleme, hava emiş ve egzoz sistemlerden biri bile hasar görse motor ikaz lambaları yanmaya başlar.

Arıza lambasının yanmasına sebep olan hasar bölgeleri

• Hava Akış Sensörü

 Oksijen Sensörü

 Katalitik Konvertör (Katalizör)

 Yakıt Enjektörleri

 Isıtma Bujileri veya Buji Kablosu

 EGR Valf’i

 Termostat

 Yakıt Dolum Kapağı

 Akü

Belirtilen bölgelerden herhangi birinde hasar oluşması durumunda, motor bir bütün olarak çalışamadığı için ikaz ışıkları yanmaya başlar.


Motor Arıza Lambası Ne Zaman Söner?

İkaz ışığını söndürebilmek için öncelikle arızayı tespit etmeli ve sorunu çözmek gerekir. Daha sonra da aracın sistemine işlenen hasar kaydının silmenmesi gerekir.


Motor Arıza Lambası Söndürme İşlemi İçin İzlenecek Adımları Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

Arıza tespiti aşamasında, aracın beynine bağlanan arıza tespit cihazı ile sorunun kaynağını öğrenebilir ve arıza bilgisini silebilir. Eğer ikaz ışığının yanmasına sebep olan arıza geçici bir durumsa, bu arıza bilgisi sistemden silinir, ikaz ışığı söner. Fakat ciddi bir hasar söz konusuysa hasar kaydını sistemden silseniz bile sorun giderilene kadar motor ikaz ışığı yanmaya devam eder.


Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söner mi?

Araçta yaşanan bazı aksaklıklar kolayca düzeltilebilir. Bu durumda ikaz ışığı kendiliğinden söner. Eğer arıza lambası yakıt kapağının düzgün kapatılmamasından dolayı yanıyorsa, bir sonraki yakıt doldurma işleminden sonra ışığın söndüğünü görebilirsiniz. Fakat sizin elle düzeltemeyeceğiniz daha ciddi bir sorun varsa, ikaz ışığı yanmaya devam eder ve soruna müdahale edilene kadar da sönmez.


CleanDrive Türkiye Keyifli Sürüşler Diler.