Egzozdan Çıkan Duman Rengi Bize Ne Anlatıyor?

Egzozdan Çıkan Duman Rengi Bize Ne Anlatıyor?

Araçlar, bozulmadan önce bazı ipuçları verir. Yani yolunda gitmeyen şeyler anlatmaya çalışır. Araçtan gelen sesler, sürüşte yaşanan değişiklikler bunlara en iyi örnektir. Egzozdan çıkan duman renkleri de arabaların verdiği tepkilerdendir. Hemen müdahale etmek, ileride yaşanacak sorunları ve masrafları önlemenizi sağlar. Egzoz dumanının farklı renklerde olması ve hangi duman renginin ne anlama geldiğini bilmek gerekir.


Siyah Duman

Egzozdan siyah duman çıkması, simsiyah bir duman çıkıyorsa ilk bakılacak yer hava filtresi olmalıdır. Egzozdan çıkan siyah duman, hava sensörlerinde veya enjektörlerinde bir sıkıntıyı işaret ediyor olabilir. Siyah duman egzoz dumanlarının en masumudur. Ama hafife alınmaması gerekir. Siyah duman, net bir arızanın olmasa da fazla tüketilen yakıtın ve düşük performanslı sürüşün habercisidir.


Gri Duman

Egzozdan gri duman çıkması, turbonun yağ yakması nedeniyle dumanın gri renkte olması en sık karşılaşılan sorundur. Aracın hızla yağ eksiltip eksiltmediğine bakarak bu problemi anlayabilirsiniz. Arabanız otomatik şanzımanlı ise vakum sağlayan modül arızalanmış olabilir. Yüksek ihtimalle şanzıman yağı motora sızıyor ve gri renkli dumanın oluşmasına neden oluyordur. Tabii karter havalandırma valfi'nin arızalanması nedeniyle yağ kaçağının meydana gelmesi de başka bir sebep olabilir.


Beyaz Duman

Egzozdan beyaz duman çıkması, fark edilmesi en zor beyaz dumandır. Egzozdan su buharı şeklinde ince bir beyaz duman çıkması normaldir. Fakat bu duman çok yoğun ve çok beyaz ise mutlaka kontrol ettirmek gerekir. Silindir blok contası, çatlak silindir bloğu veya silindir kapak hasarı anlamına gelir. Bunu dikkate almak gerekir, ileride büyük masraflar çıkarabilir.


Mavi Duman

Egzozdan mavi duman çıkması, motorunuzun yağ yaktığı anlamına gelir. Muhtemelen, pistonlardaki segmanlar ya da supap contalarında aşınma meydana gelmiştir. Ayrıca turbo araçlarda bu duman, yağ sızmalarının da habercisi olabilir. Zamanında önlem alınmazsa motoru tamamen yenilemeniz gerekebileceği için en dikkat edilmesi gereken duman rengi mavidir.


CleanDrive Türkiye Keyifli Sürüşler Diler.